Dimecres, 22 maig 2024
  • Dimecres, 22 maig 2024
La Bustia 23 candidats llistes eleccions Parlament Catalunya 12 maig 2024

Eleccions 12-M: Es presenten 23 candidats dels 10 municipis a les llistes pels comicis al Parlament de Catalunya

Per 26 d'abril de 2024 a les 7:00 0 2445 Visites

Olesa té 6 representants, Sant Andreu i Esparreguera 4 cadascun, Gelida 3, Martorell i Sant Esteve 2, i Castellví i Masquefa 1 de cada població a un total de 7 partits amb representació

A les eleccions al Parlament de Catalunya del 12 de maig es presenten 23 candidats dels 10 municipis de difusió de La Bústia a les llistes de 7 partits amb representació. Són 5 menys que el 14 de febrer de 2021 que va ser un rècord amb 28, i 10 més que el 2017. Per ordre de resultats de fa 3 anys i per la posició són:

 

PSC, amb 5 candidats:

Fernando Vicente (posició 35) regidor d’Olesa i conseller del Baix Llobregat de Règim Interior, Desenvolupament Econòmic, Estratègic i Agrícola.

Eduard Rivas (51) alcalde d’Esparreguera i president de la Federació de Municipis de Catalunya.

Juan Pablo Beas (57) regidor de Sant Andreu i conseller del Baix Llobregat d’Agenda Urbana.

Isis Abad (62) regidora de Barris i Cicles de la Vida de Masquefa.

Vicky Castellanos (5a suplent) regidora de Castellví i consellera del Baix Llobregat de Feminisme i Gent Gran.

 

ERC, 4 representants :

Jordi Albert (11) diputat i exregidor de Sant Andreu.

Lluïsa Llop (14) diputada i exalcaldessa de Gelida.

Jordi Parent (57) alcalde d’Olesa.

Albert Boixet (2n suplent) regidor d’Esparreguera.

 

Junts són 3:

Pau Tetas (54) de Gelida.

Domènec Paloma (60) regidor de Promoció Econòmica i Activitats d’Olesa.

Salvador Esteve (8è suplent), exalcalde de Martorell, va ser president de la Diputació de Barcelona, president d’Associació Catalana de Municipis i diputat al Parlament de Catalunya per CiU.

 

Comuns Sumar 1:

Maria Àngels Ríos (2a suplent), exregidora de Sant Esteve.

 

Cs 2:

Juanjo Pérez (35) exregidor de Martorell.

José María Paniello (39) regidor d’Olesa.

 

CUP 4:

Oliva Serra (23) d’Olesa.

Neus Muntaner (35) d’Esparreguera.

Miquel Altadill (9è suplent) d’Esparreguera.

Glòria Rubio (4a suplent) de Gelida, exregidora d’Habitatge, Participació i Intervenció Comunitària per la Crida Sabadell (2015-2019).

 

PP 4:

Jordi Alsina (43) exregidor de Sant Andreu.

Jéssica Fernández (79) regidora d’Olesa.

Sonia Aranda (81) regidora de Sant Andreu.

Belén Miñana (1a suplent) de Sant Esteve.

 

D’altres formacions no han presentat cap candidat dels 10 municipis o no s’ha informat.

 

Per poblacions, Olesa és qui té més candidats: 6, un de cada partit; li segueix Sant Andreu i Esparreguera amb 4 cadascun, Gelida 3, Martorell 2, Sant Esteve 2, Castellví 1 i Masquefa 1 representant, segons han confirmat els partits o representants dels 10 municipis.

Fotografia: Els 23 candidats de les llistes del 12-M [partits/Arxiu]

Print Friendly, PDF & Email
Etiquetes: